Ohlédnutí za sedmým nymburským rapidem

11.08.2021 21:00

Tak jako loni nám epidemiologická situace neumožnila uspořádat náš rapidový turnaj O pohár starosty města Nymburka – Memoriál Radima Masáka v tradičním dubnovém termínu a museli jsme vzít zavděk termínem srpnovým, též z toho důvodu, že v Obecním domu, který náš turnaj hostí od druhého ročníku, je už řadu měsíců zřízeno očkovací centrum. Byli jsme si vědomi termínové kolize s dalšími akcemi, ale zároveň jsme věřili, že máme už početnou základnu příznivců, kteří si náš turnaj oblíbili. V tom nás utvrzoval rychle rostoucí počet přihlášených.

 

Turnaje, který se konal v sobotu 7. srpna, se nakonec zúčastnilo 135 hráčů, což předčilo naše očekávání. Většinou šlo o tradiční účastníky, ale přijelo i nemálo nových. Znovu jsme zajistili oblíbený ovocný bufet, i když i to bylo spojeno s problémem. Náš dlouhodobý sponzor totiž v březnu náhle zemřel. Naštěstí nám přispěchal na pomoc jeho syn, který po něm živnost převzal. I letos se tak účastníci mohli během turnaje občerstvovat zdarma z bohatých ovocných švédských stolů. Turnaj se opět konal pod záštitou nymburského starosty Tomáše Macha, který jej osobně zahájil a v jeho závěru rozdal ceny.

 

Turnaji dominoval GM Vojtěch Plát, který prvních sedm partií vyhrál a do cíle již jen doklusal dvěma remízami, které mu stačily na pohodlné vítězství. Zopakoval tak svůj úspěch z druhého ročníku, kdy dokonce předčil GM Navaru. O půl bodu za ním se usadili tři hráči, lepším pomocným hodnocením obsadil stříbrnou příčku FM Martin Hollan a bronzovou FM Vojtěch Straka. Veterán IM Josef Přibyl se i letos vešel do první desítky, v seniorech jej však předstihl IM Petr Špaček. Z našich hráčů se tentokrát umístil nejlépe Petr Pištík na slušném 21. místě.

 

Nejstarším účastníkem byl pan Bartoň Milan, kterému je přes devadesát let. Mezi ním a nejmladším účastníkem Jindrou Trejbalem z Velvar je věková propast 84 let! Obdivovali jsme i druhého nejstaršího účastníka pana Františka Vykydala, který k nám jezdí přes svůj pohybový handicap až z Brna, ač mu pomalu na dveře klepe devátý křížek, a přesto se umístil v první pětině tabulky.

 

Finanční ceny pro prvních čtrnáct hráčů a pro další kategorie (nejlepší tři ženy, žáci a senioři, nejlepší tři hráči v kategoriích do ELO 1700, 1900, 2100) byly doplněny bohatými věcnými cenami. Dostalo se na každého, kdo vydržel až do závěru.

 

Turnaj proběhl jako obvykle v přátelské atmosféře, ke všeobecné spokojenosti jej řídil rozhodčí Jaroslav Skála, který však téměř nemusel zasahovat.

 

Konečné pořadí na chess-result

Konečné pořadí

Ceny kategorií

Fotogalerie

Partie

 

Organizátoři turnaje děkují městu Nymburk jako hlavnímu partnerovi i všem dalším partnerům za věcné i finanční příspěvky a těší se na osmý ročník turnaje v příštím roce. Věří, že tentokrát se jim podaří uspořádat jej opět na jaře, takže se těší za (doufejme) osm měsíců na shledanou.

 

 

Jiří Sobotka

ředitel turnaje