10. ročník turnaje "O pohár starosty města Nymburk – Memoriál Radima Masáka" úspěšně odehrán!

06.07.2024 08:51

10. ročník turnaje "O pohár starosty města Nymburk – Memoriál Radima Masáka"

 

Výsledky na chess-results

Startovní listina v pdf

Konečné pořadí v pdf

Výsledky v jednotlivých kategoriích v pdf

Fotogalerie

Partie na prvních dvou šachovnicích v pgn

 

Ohlédnutí za desátým nymburským rapidem

 

Rekordních 200 hráčů se zúčastnilo jubilejního desátého ročníku rapidového turnaje O pohár starosty města Nymburka – Memoriál Radima Masáka, který se konal v sobotu 20. dubna 2024 v důstojném prostředí velkého sálu Obecního domu v Nymburce. Turnaj je určen členům šachových oddílů i neregistrovaným hráčům. Jak je již zvykem, přijela i řada cizinců.

 

Znovu jsme zajistili oblíbený ovocný bufet a účastníci kvitovali i provoz tradiční čajovny Radka Čecha. Nechyběl ani oblíbený maskot. Turnaj se opět konal pod záštitou nymburského starosty Tomáše Macha, který jej společně se starostou nymburské TJ Sokol Miroslavem Vackem osobně zahájil a v jeho závěru rozdal ceny. Novinkou byla účast předchozího starosty města Nymburk Pavla Fojtíka a jeho dvou synů v turnajových bojích.

 

Startovní listina slibovala napínavé zápolení. Přijeli dva GM, šest IM a jedenáct FM. Pořadí v čele se několikrát měnilo, ale v sedmém kole se do čela vyšvihl FM Pavel Jirásek, který už si v posledních dvou kolech vedení nenechal vzít. Se ziskem osmi bodů jako první v historii našeho turnaje obhájil své loňské prvenství a při vyhlášení vítězů tak mohl znovu zvednout nad hlavu starostův pohár. O půl bodu za ním se usadili tři hráči, lepším pomocným hodnocením obsadil stříbrnou příčku FM Taron Shagbazyan a bronzovou IM Kirill Burdalev, na dalšího tradičního účastníka GM Petra Neumana tak zbyla bramborová medaile.

 

Z našich hráčů se opět umístil nejlépe Petr Pištík na 35. místě se 6 body, následovali tři hráči s 5,5 bodů Patrik Tesař (42.), David Goliard (53.) a Tomáš Rejlek (56.). Zejména umístění Tomáše, který je nováčkem našeho oddílu a dosud má ELO 1000, příjemně překvapilo. Mladí Daniel Slovák a Marek Parsch oproti tomu asi nejsou se svým umístěním spokojeni a jejich výsledek pro ně bude jistě motivací pro další práci na výkonnostním růstu.

 

Finanční ceny pro prvních čtrnáct hráčů a pro další kategorie (nejlepší tři ženy, žáci a senioři, nejlepší tři hráči v kategoriích do ELO 1700, 1900, 2100) byly doplněny bohatými věcnými cenami. Dostalo se na každého, kdo vydržel až do závěru. Oblíbená tombola o tři dárkové balíčky byla tentokrát doplněna i o cenu útěchy – hlavu koně z pardubického perníku.

 

Turnaj ke všeobecné spokojenosti řídil rozhodčí Jaroslav Skála. Pro nás organizátory byla nejlepší odměnou chvála mnoha účastníků, kteří vyjádřili svůj záměr zúčastnit se turnaje i v příštím roce. To nás těší o to více, že turnaj se postupně stal jedním z největších jednodenních turnajů v ČR. Přesto si udržuje přátelskou atmosféru.

 

Výsledky, fotografie i záznam partií z první a druhé šachovnice lze najít na našem webu.

 

Organizátoři turnaje děkují městu Nymburk jako hlavnímu partnerovi i všem dalším partnerům za věcné i finanční příspěvky a těší se na jedenáctý ročník turnaje v dubnu 2025.

 

 

                                                                                                          Jiří Sobotka

                                                                                                          ředitel turnaje